«Көктем көркі – қызғалдақ» фестивалі

2019 жылы  24-шы сәуірде  Алматы қаласы МКҚК «Оқушылар сарайының» биологиялық-экологиялық бөлімі «Жас натуралистер станциясында»  қалалық «Көктем көркі – қызғалдақ» Фестивальінің ашылуы басталады. Фестивальдің негізгі тақырыбы Қазақстанның алғашқы гүлдерінің алуантүрлілігімен таныстыру болып табылады.

Фестивальдің қонақтары үшін кәсіби және балалар ұжымының  мерекелік концерт қойылымдары ұйымдастырылады;  «Көктемгі гүлдер себеті»  –гүлмен безендірушілер байқауы,  «Көктем келді!» - костюмдер байқауы, пленэр «Кызғалдақ шеруі» («Парад тюльпанов»),  шеберлік-класы «Мың бір кызғалдақ» («Тысяча и один тюльпан»), «Көктемнің алуан гүлдері» («Весеннее разноцветье») - асфальттағы балалар суреттерінің байқауы, мәнерлеп оқу сайысы.
       Мұның бәрі, Қазақстанның жері қызғалдақтың отаны болып табылатынын бізге тағы бір рет еске түсіреді. Орта Азия мен Қазақстан үшін эндемикалық болып табылатын көптеген мәдени сорттардың арғы тегі  Грейг қызғалдағы Түркиядан Голландияға дәл осы біздің жерімізден барған. Ол барлық жабайы өскен қызғалдақтардың  ішіндегі ең әдемі түрі болып саналады. Қазақстан жабайы өскен  қызғалдақтардың  алуантүрлілігін  сақтауда әлемнің барлық елдерінің арасында лайықты орын алады.  Әлемде 110-ға жуық түрі бар. Біздің еліміздің жазықтарында  39 түрі өседі, 12 түрі эндемикалық болып табылады, 18 түрі Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген.
Фестиваль  «Рухани жаңғыру» бағдарламасын жүзеге асыру аясында өткізіледі.
Фестивальдің мақсаты:  патриоттық сезімді қалыптастыру, Отанға деген сүйіспеншілік пен табиғатқа ұқыпты  қарауға тәрбиелеу, жабайы қызғалдақ түрлерінің негізгі таралу аймағының  бірі ретінде саналатын Қазақстанның беделін көтеру болып табылады.

Фестивальге балалар мен ата-аналар,  Еңбек және ҰОС ардагерлері және қала тұрғындары мен қонақтары шақырылды.

Шараны ұйымдастырушылар: Алматы қаласы МКҚК «Оқушылар сарайының» биологиялық-экологиялық бөлімі «Жас натуралистер станциясы».

Құрметті достар, Сіздерді «Көктем көркі – қызғалдақ»!  қалалық қызғалдақтар Фестиваліне шақырамыз!

Фестиваль «Көктем көркі қызғалдақ»

24 апреля 2019 года в 10.00 ч. на территории Биолого-экологического отделения «Станция юных натуралистов» при ГККП «Дворец школьников» г. Алматы пройдет ежегодный Городской Фестиваль «Көктем көркі – қызғалдақ». Основной темой фестиваля является ознакомление с многообразием первоцветов Казахстана.

Для гостей фестиваля организованы праздничный концерт, выступления профессиональных и детских коллективов; конкурс аранжировщиков «Көктемгі гүлдер себеті»,(«Корзина весенних цветов»), конкурс костюмов «Көктем келді!», пленэр «Кызғалдақ шеруі» («Парад тюльпанов»), мастер-классы «Мың бір кызғалдақ» («Тысяча и один тюльпан»), конкурс детских рисунков на асфальте «Көктемнің алуан түрлері» («Весеннее разноцветье»), конкурс чтецов.

И все это делается для того, чтобы еще раз напомнить нам, о том, что именно земля Казахстана является родиной тюльпана. Именно из наших мест попал через Турцию в Голландию родоначальник многих культурных сортов – тюльпан Грейга, который является эндемичным видом Средней Азии и Казахстана. Он считается самым красивым видом из всего многообразия диких тюльпанов. Казахстан по праву занимает ведущее место среди всех стран мира по сохранению видового разнообразия дикорастущих тюльпанов. В мире насчитывается около 110 видов. На просторах нашей страны их произрастает 39 видов, 12 видов являются эндемиками, а 18 занесены в Красную Книгу Казахстана.

Фестиваль проводится в рамках реализации программы «Рухани жаңғыру».

Целью фестиваля являетсяформирование патриотического сознания, любви к Родной земле и воспитание бережного отношения к природе, продвижение имиджа Казахстана, как одной из ключевых территорий ареала произрастания диких видов тюльпанов. На фестиваль приглашены дети и их родители, ветераны ВОВ и труда, жители и гости нашего города.

Организаторы мероприятия: Биолого-экологическое отделение «Станция юных натуралистов» при ГККП «Дворца школьников» г.Алматы.

Дорогие друзья, приглашаем вас на городской Фестиваль тюльпанов «Көктем көркі қызғалдақ»!

Мерекелік іс-шараның үйлестірушісі: Алматы қаласы МКҚК «Оқушылар сарайының» биологиялық-экологиялық бөлімі «Жас натуралистер станциясы»  , . Щепкин көшесі 27 үй.

Анықтама телефондары: 309-75-99, 309-61-55

e-mail: naturalist2011@mail.ru